BOBŘI
Co si ještě
pamatuje
Karel Tampier
v roce 2018?
bobr
No, má fotky,
staré záznamy
a doklady :o)
Obsah:
70 — 72: Nadšení
1972: Vystřízlivění
73 — 74: Druhý pokus
75 — 76: První uznání
1977: Druhé uznání
1978: První PORTA
1979: Druhá PORTA
1980: Krize a konec
1995: Exhumace
Kniha bobřích výstupů
YouTube
<<< Historie PORTY

NOVÉ NADŠENÍ, DRUHÝ POKUS
FOLK KLUB v Domu kultury měl naplánované tři večery předem, muselo to běžet. Roman Procházka se ze žloutenky vzpamatoval, ale měl zánět hlasivek, takže lednové vystoupení bylo samá improvizace a nouzovka. Pozval jsem Kastelány z Českých Velenic a sehnali jsme jakéhosi klasického kytaristu; program byl nedobrý. Folk klub měl v té době i členy, kteří se scházeli na neveřejných večerech v klubovně na ochozu Malé scény. Tam jsme narazili na člověka, který hrál pěkně na foukací harmoniku a zpíval s perfektním výrazem. Začátkem března už s námi účinkoval na výroční konferenci Domu kultury, který se stal naším zřizovatelem. Na krajském kole PORTY jsme vyhráli country kategorii, ačkoli to bylo teprve naše sedmé vystoupení v tomto obsazení. V porotě v těch dobách sedával pan Vaverka; náš výkon se mu zdál celkem přijatelný, a tak jsme se poprvé dostali do nahrávacího studia. Natočili jsme instrumentálku Dědečkovy hodiny a píseň Cheyennové a poznali, že to není žádná sranda. Z kapely odešel Vláďa Pech (studia v Praze), vrátil se Pavel Vejvara (neoženil a neodstěhoval se). Pozvali nás jako hosty na trampské finále PORTY. Zahráli jsme úspěšně, zachovaly se nahrávky tří písní, dvě jsou použitelné: Cheyennové a Vzpomínej na březen.
Následovalo vystoupení problematické. Pořádat koncerty na palouku je nejisté. Ano, Jardo, žene se bouřka! Úprkem do hospody, vyšplhat se na pódium — a hrát pro několik trampů. To vše zadarmo. Služba umění. O prostředním srpnovém víkendu jsme byli pozváni na jakousi svazáckou akci ve Zlaté Koruně. Začala s námi zpívat Jitka a vznikla hospodská sekce Sibylla Brand Rekord Band. Po návratu do Budějovic nás čekala série čtyř vystoupení na celostátní výstavě Země živitelka. Většinu písní zpíval Jarda Svoboda, zapojovala se i Jitka, průvodní slovo obstarával Honza Matzner. Co zpíval osamělý Roman, to už si nevzpomínám. Pokračovaly večery Folk klubu, jejich moderátorem se stal Vladimír Oulík, v následujícím čase v mnoha pořadech využívaný zaměstnanec Domu kultury. V říjnu se konala v Jablonci nad Nisou PORTA, finále soutěže country skupin. Těšili jsme se, po trampské Litomyšli a folkovém Českém Krumlově (tam jsme byli jenom jako diváci) to mělo být pro nás vyvrcholení dosavadní kariéry. Nebylo. Příslušní orgánové povolili pouze soutěžní koncerty bez diváků! Do finále jsme se nedostali.
Sezóna poračovala různorodě: při učňovské soutěži Řemeslo má zlaté dno jsme museli čekat za jevištěm osmdesát minut (než se nebohý Vláďa Oulík vykecal), ve folk klubech se soutěžilo (vždycky vyhrála kapela, která si přivedla více fanoušků), hráli jsme na odborářské konferenci v obrovitém sále (bez odposlechů, ty ještě nebyly) a začali jsme jezdit na Kleť, kde v restauraci dělal vedoucího pan Bedrníček. Bývalý pražský hoteliér, za kterým jezdili jeho staří kamarádi, vesměs také bývalí šéfové a majitelé, v sedmdesátých letech už dávno etablovaní jako různí vedoucí, taxíkáři apod. Hrálo se v lokále do brzkých rán. Předpokládám, že naše zpěvy (a řeči) byly pečlivě monitorovány. Kontrast mezi posluchači na Kleti a na akcích ROH byl značný.
Jaro roku 1974 jsme orámovali sňatky. Mezi dvěma zábavnými výjezdy na vrchol Blanského lesa se nám 23. března oženil kytarista Zdeněk Vágner. Pracoval u profesionálních hasičů v Českém Krumlově, takže se slavná událost neobešla bez jejich asistence. Vytvořil jsem k té významné události příležitostný sbor. 21. června jsme se brali s Jitkou. Kolegové z nemocnice (pracoval jsem tam) mi věnovali bažanta. Bohužel už ho nemám, i když ho budu asi brzo potřebovat.
V květnu jsme zvítězili v krajském kole PORTY v country kategorii a tím pádem jsme mohli zabodovat v celostátním finále ve Svitavách. Snažili jsme se velmi, až urputně. Marně. Porota předvedla neuvěřitelné šachy. Soutěžilo se ve dvou podkategoriích: tradiční a moderní country. Nesmysl, který v USA neznají, ale který umožňuje kapely podle potřeby libovolně přesouvat tak, aby ceny dostali vyvolení. Pohádal jsem se s porotou a ztratil jsem iluze o Jiřím Tichotovi. Vysvětlil mi, že může klidně hodnotit zpěv kapely, i když jeden mikrofon nejde. Pravil něco jako: „Máme dostatečné schopnosti, abychom si chybějící hlas dokázali představit...“ — i pravil jsem: „A co když tam ta zpěvačka zpívá něco jiného, tedy špatně?“ To už zůstalo bez odpovědi. Že jsme měli u publika obrovský úspěch s Písní šťastných výletníků, toho si tehdy nikdo z portovních činitelů nevšiml. Píseň je známá jako KRUCI, NA MĚ KÁPLO!, nahrávka našeho tehdejšího vystoupení se dochovala, můžete si ji poslechnout ZDE. Až po dalších dvou letech (!) jsem začal být objevován jako vynálezce tzv. LEGRAGRASSU (to vymyslel Mirek Kovářík). Ve Svitavách každá kapela dostala patronátní oragnizaci SSM z nějaké místní továrny. Nám přidělili národní podnik Vigona. Svazácký předseda se o nás pečlivě staral, před vstupem do továrny dostaly dámy květiny. A uvnitř jsme málem padli naznak: vyráběli tam originální džínovinu na export! V době, kdy se v Československu daly džíny sehnat jen v TUZEXU za bony! A dokonce nám klidně pár metrů látky prodali za výrobní cenu! Bobři pak byli jediná kapela, která pár chvil hrála ve slušivých džínových oblečcích. A hnědých!
V září 1974 došlo ke zlomu. Na chalupě u pana Bedrníčka panovala ještě zdánlivá pohoda, ale uvnitř ansámblu existovalo pnutí. Zakládající členové Pavel Vejvara a Zdeněk Vágner pojímali hraní ve skupině jako rekreační zájmovou činnost, já jsem měl ambice vyšší. 21. září jsme na Okřídleném kole v Českých Velenicích skončili po hanebném vystoupení na třetím místě, pan Vaverka z rozhlasu mi vyjádřil smutný podiv nad naším výkonem. Dva dny poté jsem kapelu na zkoušce rozpustil. Než to dělat blbě, raději nic.
1973 — 1974
Nová hvězda: Jarda Svoboda Jarda Svoboda

BOBŘI 3:

 • Jaroslav Svoboda
 • Roman Procházka
 • Pavel Vejvara
 • Zdeněk Vágner
 • Karel Tampier


BOBŘI 4:

     = Bobři 3 plus
 • Jitka Tichovská
bobr