1. PROČ IRSKO?

Věra Klásková na Bezdězu v září 2000 Začalo to 9. září roku 2000 na hradě Bezdězu, kde se likvidovala výstava fotografií Richarda Homoly. Svěšování obrázků se ujala parta jeho kamarádů, a aby jim bylo veselo, pozvali si k tomu zpěvačku Věru Kláskovou. Ta pozvala mne. V sále hradního purkrabství usedla na nepohodlnou stolici a zpívala nepřetržitě několik hodin písně různých žánrů, všechno zpaměti, bez přestávek a s neskutečnou dramaturgickou invencí, česky, slovensky, anglicky, rusky. Líbilo se mi to moc, ovšem až na několik irských songů; ty se mi líbily víc než moc, ty mě doslova odrovnaly. Ježily se mi chlupy vzadu na krku.
Více méně na můj popud Věra začala vážně uvažovat o sólové kariéře. Utvrzoval jsem ji v názoru, že další muzikanti by jí to jenom kazili. Shodli jsme se, že v jejím repertoáru by měly být tradicionály z Britských ostrovů, hlavně irské. Nastalo shánění zpěvníků, brouzdání po internetu a pilné cvičení na kytaru, kterou Věra do té doby používala jen příležitostně. Zkoušela, vybírala, zpívala; irské balady vycházely nejlépe. Začala koncertovat a nahrávat cédéčka.
1. června 2006 se konala v Praze Klobouková zahradní slavnost, na které se shodou řady náhod Věra ocitla jako účinkující. Mezi hosty byl i velvyslanec Irska v České republice, J. E. Donal Hamill.
J. E. Donal Hamill, velvyslanec Irska v ČR v roce 2006 Známost s tímto pánem se nám velice hodila v dalším roce, kdy jsem pojal šílený plán uspořádat v Českých Budějovicích festival irské kultury Shamrock. Pozvali jsme na něj i irského dudáka Martina Nolana. Přivezl si s sebou buzukistu Johna Ryana a houslistu Kevina O´Connora. Ve finále koncertu si Věra s nimi střihla starou O´Carolanovu skladbu Sheebeg and Sheemor; v pozadí přizvukuje na harmoniku Eoghan O´Reilly, Ir ze Šumperka.
Finále festivalu Shamrock v Českých Budějovicích, říjen 2007
Propagovali jsme irskou muziku horem dolem, ale příležitost k návštěvě samotného Smaragdového ostrova jsme dlouho neměli. Až po mém odchodu do důchodu, přestěhování do České Lípy a konečně po našem sňatku (2009) jsme začali vážně plánovat cestu. Nakonec to (zatím!) dopadlo tak, že jsme byli v Irsku už třikrát. Reportáže z našich cest najdete na www.klaskova.cz. Poprvé jsme byli okouzleni úžasnými dojmy, podruhé to s námi už tak necvičilo, potřetí jsme leccos pochopili. V tomto spisku vám, milí čtenáři, chci vylíčit naše POSTŘEHY, nikoliv pouhé DOJMY.
<<<
>>>