2. JAK TAM JET?

Většina lidí, se kterými jsme si o cestování do Irska povídali, dává přednost organizovanému zájezdu. Zadal jsem do googlího vyhledávače IRSKO ZÁJEZD a vyběhla na mne rozsáhlá nabídka od nejlevnější: Autobusem s vlastními stany 13 800 Kč až po nejdražší: To nejlepší z Irska a Skotska za 32 541 Kč na 10 dní. No nekup to! Ostatně podívejte se sami na www.sdovolena.cz/irsko. Po našich zatím tříletých zkušenostech mají nejzajímavější program ona samoobslužná autobusovo-pěší levná putování. Jenže pro člověka, který rád spí v posteli a jídlo chce konzumovat u stolu sedě na židli v teple, to není to pravé ořechové.
Drahé zájezdy jsou většinou letecké, krátké a mají skoro všechny stejný „turisticky atraktivní progam“.
Pro názornost si představte, že jste Ir či Irka a chcete poznat Českou republiku. Zájezd bude nabízen asi takto:

Česko nejkrásnější
Výlet do srdce Evropy. Sedmidenní zájezd. Letecky, ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelích, polopenze, doprava klimatizovaným autokarem. Uvidíte úžasnou středoevropskou krajinu, vysoké hory, úrodné roviny, světově proslulé české luhy a háje. Uslyšíte bory šumět po skalinách a v sadech se skvět květy! Projedete se krajem šumných hvozdů, starodávných hradů, jeskyň a malebně se vinoucích řek.
Program:
1. den - Letecky dopoledne z Dublinu do Prahy (za příplatek autobus z Corku, odjezd v 4.30). Ubytování ve stylovém hotelu ve středověké části města. Večer můžete navštívit stylové hospůdky v proslulé čtvrti Malá Strana.
2. den - Okružní jízda Prahou - matkou měst. Poznáte zblízka jejích sto věží. Odpoledne volno na návštěvu obchodních center nebo královského hradu.
3. den - Přesun do Brna, hlavního města země Moravy. Ubytování. Odpoledne prohlídka pevnosti Špilberk. Odjezd do Mikulova, střediska moravského vinařství, večerní ochutnávka vynikajících vín za doprovodu lidové hudby.
4. den - Dopoledne krátce nahlédneme do jedné z nejhlubších propastí Macocha, projedeme kolem bojiště u Slavkova, dějiště světoznámé bitvy tří císařů a po krátké zastávce v historickém městě Olomouci se ubytujeme ve vysokohorském středisku Špindlerově Mlýně.
5. den - Lanovou dráhou na nejvyšší horu Česka. Úchvatné rozhledy do Čech a Rzeczpospolity Polskiej. Později odpoledne přesun do Českého Krumlova. Ubytování, možnost večerní procházky po městě, které je zapsáno jako památka UNESCO, návštěva místních renesančních restaurací.
6. den - Výlet do typických jihočeských vesnic včetně Holašovic, další památky UNESCO. Návštěva Tábora, centra husitského hnutí a stylového hostince v Borkovicích. Večer představení na otáčivém hledišti v českokrumlovském zámeckém parku (Tato hlediště jsou na celém světě pouze v Krumlově, dále Pyynikin kesäteatteri ve finském městě Tampere a v Týně nad Vltavou).
7. den - Přesun do Prahy s krátkou zastávkou na hradě Křivoklát, prohlídkou největších sbírek parohů a svatých Jiří v Konopišti a návštěvou světoznámé Křížové kaple (Chapel of the Holy Cross) na královkém hradu Karlštejně. Odlet do Dublinu ve večerních hodinách (noční doprava autobusem do Corku za příplatek).
Cena 1 229 €. V ceně není vstupné do objektů a cestovní pojištění.

Jakou by si asi udělal účastník takového zájezdu představu o Česku? Nu, asi podobnou, jakou si udělá Čech o Irsku, když mu ukážou Dublin, Belfast, Aranské ostrovy, oratoř Gallarus, Mohérské útesy, Obrův chodník, palírnu whiskey, klášter, nějaké kříže a projedou skrze Connemaru s krátkou zastávkou v Kylemore Abbey.

My jsme chtěli poznat Irsko, setkat se s lidmi a zvířaty a navštívit i místa, která v nabídkách turistických kanceláří nejsou.
První výlet v roce 2011 jsme absolvovali autem přes Anglii a Wales:
Trasa přes Anglii a Wales
Napřed nočním trajektem Stena Line z Nizozemí do přístavu Harwich:
Trajekt
Cestou přes anglický venkov jsme úplnou náhodou zastavili na oběd v The Boot Inn, v hospodě, které věnují svou obuv populární osobnosti:
The Boot Inn
Ještě jsme nedojeli do Irska a už jsme viděli kuriozitu, která v programech zájezdů nebývá...

Cesta po hlavním britském ostrově končila ve Walesu. Konec Anglie, konec angličtiny:
Velšský obchod
Další noc na dalším trajektu - a kyne nám břeh Irska:
Břeh Irska
V následujícím roce jsme to zkusili letecky:
Pohled z letadla
V Česku právě zuřila prohibice v důsledku metanolové aféry. V irském letadle nezuřila:
Věra pije whisku
Dublinský taxikář nám dal lekci z irské angličtiny:
Dublinský taxík
Dublin castle se neřekne dablin khásl, ale dublyn kastle.
V roce 2013 jsme vyzkoušeli třetí variantu:
Trasa přes Francii
Dvěma přískoky přes Francii jsme dorazili do Normandie, odkud jezdí irský trajekt Oscar Wilde do Rosslare:
Trajekt Oscar Wilde
Celkem jsme zatím strávili v Irsku 54 dnů.
<<<
>>>