logo
Obsah:
Svižný začátek
Úrodný rok
Změna tváře
Stagnace
Pyrrhovo vítězství
Rozptyl
YouTube

ZMĚNA TVÁŘE
4. ledna se na dalším žofínském bále povedla Petru Beneschovi pěkná série fotek. Zřídlo hrálo ještě v původním obsazení Jitka a Honza B., u piána , ale to už se nám v zákulisí rozehrává Vojta - a ještě Honza K. do not zírající, a jsme komplet. Vojta ovšem hrál i na kytaru. Měl dvanáctistrunnou, zvuku mocného. A na Žofíně měli koncertní křídlo Petrof, to hrálo samo. Celou akci měli na svědomí otec a syn Bonušové; vyučovali čtverylky a různé další tance a na závěr za doprovodu spojených kapel organizovali davové promenády. Černobílé fotky jsem použil jako šikovnou ilustraci k instrumentálce RAKES OF MALLOW (Flamendři z Mallow).
«»
4. března jsme společně s Jasanem Bonušem a se studenty zemědělské fakulty uspořádali první akci v Českých Budějovicích. Babiččin country bál měl úspěch a v dalších letech mnohá pokračování. 17. dubna proběhlo asi naše nejhorší vystoupení - pod vlivem Vojty jsme zkoušeli hrát s nejmenovanou zpěvačkou vážné folkové věci. Klavír tam nebyl, takže jsem si tam dovezl spinet (!). Českobudějovický Klub mládeže byl svědkem akustického a hudebního fiaska Zřídla, které začalo ztrácet svou původní tvář. To se projevilo i na Jarním dostavníku v Sokolově. Honza Bican si tam hezky zahrál s Jardou Krauzem (Bobři moji bývalí bývali dobří) na sejšnu, mně se to pomaloučku přestávalo líbit. Na Banjo Jamboree v Kopidlně to ještě šlo, i když podmínky byly drsné. A bylo hůř, následovaly další vyližkšefty, jak se tomu mezi muzikanty říká. Tandem byla zkratka pro TANEC-DEBATY-MUZIKA, jakýsi estrádní pořad ve stylu Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort: dáš tam 100 dobrých věcí a dort bude stokrát dobrý. V našem případě filmový režisér Jiří Svoboda, autor TV inscenací Milan Verner, Eduard Pergner, taneční mistr Řeřábek, Zřídlo a Oskar Gotlieb. Velmi strašidelné. Záhy poté zima a příšerný zvuk v Žichovicích.
«»
Plzeňské Porty jsme se zúčastnili bez úspěchu v autorské soutěži. Velké jeviště, šotkující Mirek Kovářík, kvalitní koncertní Petrof a Zřídlo, kde poslední příchozí banjista musí hrát na kytaru. Procítěný výkon Jitky Tampierové; dojala sama sebe a sklidila mocný aplaus. 17. srpna, Holanský kapr. Vesnice u České Lípy, odpoledne venku, pak vážný hovor, večer v sále 1000 diváků. Bez Honzy Bicana; probíhá latentní rozklad skupiny.
«»
24. srpna jsme točili dvě skladby (samozřejmě na playback) pro Televizní klub mladých mezi chmelovými brigádníky ve Veclově u Hořesedel. Výsledek byl tristně televizní. Z dívčina mi udělali dívčí deníček, Vojta hrál na kytaru, která ovšem v použité nahrávce vůbec nebyla, syntezátor KORG se tvářil jako klavír a Pony express byl přejmenován na Ponny eexpres. Šikulové to byli.
«»
14. října po country bále na pražské Barikádě dal Honza Klocperk výpověď. Definitivní ztráta původní tváře kapely se silně přiblížila. 23. října jsme hráli na Podzimním dostavníku v Sokolově poprvé s Milanem Tripesem a Lubošem Markem. Repertoár začíná být vážný, dominují instrumentálky Vojty Zíchy. Honza Bican nadále funguje jako sólový host. 30. října jubilejní koncert v Plzni, duo Tripes & Marek, konec srandy. Když tyto řádky mlátím do počítače, divím se, že jsem se všem těm změnám radikálně nevzepřel. Byl jsem měkkej. A bylo ještě hůř!
«»
Mistr Zícha si nedovedl kapelu představit bez zpěvačky, a tak 3. listopadu proběhl u nás doma konkurz na obsazení této funkce. Vojta šel kandidátky předtím vybírat na vysokoškolské koleje. Chodil s kytarou od pokoje k pokoji a kde nalezl ochotnou dívku (říkal, že ke zpěvu), tam vrhl svůj šarm a pozval ji k výběrovému řízení. V něm zvítězila Svatava Josífková (alias Pepa), která pak s námi zpívala tak dlouho, až si ji Vojta vzal za ženu.
«»
Inovace však ještě pokračovaly. 16. prosince se konala premiéra Lexikonu pro zamilované v divadle D111. Eduard Váňa zdramatizoval seznam hesel, o kterém sám jeho autor Jiří Suchý byl přesvědčen, že zdramatizovat nejde. Eda to ale elegantně zdůvodnil. A také napsal texty k písničkám a já dotvořil hudbu. Ohlasy byly příznivé, líbilo se to i paní PirnosovéJihočeské pravdy. Hráli jsme to pak mnohokrát. Pro mě to byl začátek práce pro divadlo. Pro tehdejší dobu typická komedie se ale odehrála ještě před premiérou. Tehdy musel být každý text schválen k veřejnému provozování jakousi komisí na městském národním výboru. Pro tuto komisi připravovala posudek jedna pracovnice z Krajské knihovny. Napsala (chudák popleta), že vcelku jaksi to není nic proti ničemu, jenom že je patrná nižší úroveň textu hry oproti výborným textům písní. Jiří Suchý se velmi smál, když mu to Eda veřejně přečetl z jeviště při našem pozdějším hostování v Semaforu!
1982
???? Jan Klocperk

«»
Nové obsazení:

SVATAVA JOSÍFKOVÁ
zpěv

JITKA TAMPIEROVÁ
baskytara

VOJTA ZÍCHA
banjo, zpěv

MILAN TRIPES
kytara, zpěv

KAREL TAMPIER
klavír