Titul
 KAREL TAMPIER   facebook
 
MENU: HISTORIE SKUPINY COUNTRYƒUGA OD ROKU
 
1989 1990 1992 1993 1994 VIDEA
KIDOVY SONGY
Rok 1990 jsme zahájili už 12. ledna samostatným koncertem v Lubech u Chebu. Zorganizoval a konferoval jej Berta Rück, dlouhodobý kamarád, důležitý zprostředkovatel kontaktu na našeho dvorního dodavatele houslí a violoncell Lojzu Šibala.
Berta byl duší populární trampské kapely Bizoni, kterou jsme poznali už na PORTĚ 73. To ovšem ještě většina Countryƒugy nebyla na světě.
Manžele Rückovy jsme navštívili několikrát.
— ƒƒƒ —
5. července dopoledne jsme předvedli společné muzicírování s dalšími rodinnými kapelami na PORTĚ v amfiteátru na Plzeňském výstavišti, fotky bohužel nemáme. :o)
— ƒƒƒ —
Několik dnů jsme tehdy pobývali v Kidově Domě Usherů v Libouchci.
Pan majitel nás pozval proto, že sháněl pro dcerku přiměřené rozptýlení, odpovídající zděděnému intelektu a romantickým zájmům, ale také chtěl připravit nahrávání svých písní v netradičních aranžích.
Dívky si padly do oka, já jsem s Kidem vymýšlel repertoár a společně jsme chodili na procházky po okolí. Tiské stěny tam stojí kousek nad barákem.
Byla turbulentní doba, staré instituce se rušily, nové firmy vznikaly a vzápětí zanikaly a to pochopitelně naši práci komplikovalo. Kid vybral čtyři písně a byl s kýmsi dohodnut, že se to vydá na malé desce na 33 otáček (to se tehdy ještě dělalo, když nebyl materiál nebo odvaha na celé velké elpíčko). Nahrávali jsme s přítelem Petrem Beneschem, jenž působil coby zvukař v klubu Na Petynce, provozovaném Obvodním kulturním domem pro Prahu 6. Klub se nacházel v objektu Šlajferka, který dříve patřil a nyní po restitucích znovu patří Kongregaci školských sester sv. Františka.
V jakémsi přednáškovém sále, sloužícím Petrovi jako provizorní studio, jsme 6. a 7. října 1990 úspěšně nahráli ony čtyři songy. Byly to Nezralé maliny, Forget me not, Bagrák a Anděl smutku. Samostatně nakonec nikdy nevyšly.
 
Turbulence pokračovaly. Kidův trampský kamarád Daktari (Jiří Cihlář) založil vydavatelství ITA a rozhodl se vydat elpíčko se čtyřmi největšími českými trampskými bardy.
Na obalu desky byli pěkně vymalováni (ve směru pohybu hodinových ručiček): Kapitán Kid, Wabi Ryvola, Miki Ryvola a Tony Linhart; každý tam měl čtyři nahrávky. Vydavatelství dlouho nevydrželo, další projekty už vydávaly jiné firmy, většinou také bohužel dočasné. Po šesti letech nechal Kid naše záznamy přemixovat, v písni Kdo mi zatlačí oči vymazat smyčce a výsledek použil na CD Písně moří a kaňonů, kde jsme se ocitli v zajímavé společnosti jiných interpretů.
Na srandovní písničce Kečup Hill se zachovala docela pěkná houslová sóla dvanáctileté Zuzany.
Můžete ještě vyslechnout písně Mlhovej zvon a Svátek, které umístil na YouTube nějaký fanoušek. A nezapomeňte si prostudovat sleevnote, kde Kid vysvětluje své umělecké záměry.
 
 
V červenci, říjnu a listopadu onoho hudbou těhotného roku jsme natočili dalších osm písní, které pak vyšly na CD s prostým názvem SONGY.
Na YouTube se vyskytují videa od cizích autorů s písněmi Karavana a Bourák značky Dodge. Produkoval to tehdy velmi známý muzikant, textař, skladatel a hudební redaktor Standa Chmelík pro firmu MultiSONic. S Countryƒugou v té době začal spolupracovat kytarista Jiří Böhm. Celý ansámbl byl podroben fotografování, jehož podivný výsledek vidíte zde:
Vše bylo samozřejmě doplněno Kidovým doprovodným textem.

 ‹‹‹ Zpět        — ƒƒƒ —        Dávno již ››› 
 
‹‹‹ zpět na www.tampier.cz