Countryfuga - logo
Co vydoloval
Karel Tampier
z chabé paměti
v roce 2018.
Oskenoval
i pár fotek.
-ƒƒƒ-
Obsah:
Jak to vzniklo
Kidovy songy
Dávno již
Ještě Kid
Co bylo potom
YouTube
cello

KIDOVY SONGY
Takhle jsem vyfotil u Velinských v kuchyni Kapitána Kida s poslední z řady jeho manželek, jejich dceru Fanynku a dámskou část Countryƒugy. Pobývali jsme tehdy v Kidově „Domě Usherů“ pár dnů, pan majitel nás pozval proto, že sháněl pro dcerku přiměřené rozptýlení, odpovídající zděděnému intelektu a romantickým zájmům, ale také chtěl připravit nahrávání svých písní v netradičních aranžích. Dívky si padly do oka, my s Kidem jsme vymýšleli repertoár pro první nahrávání. Byla turbulentní doba, staré instituce se rušily, nové firmy vznikaly a vzápětí zanikaly a to pochopitelně naši práci komplikovalo. Kid vybral čtyři písně a byl s kýmsi dohodnut, že se to vydá na malé desce na 33 otáček (to se tehdy ještě dělalo, když nebyl materiál nebo odvaha na elpíčko). Nahrávali jsme s přítelem Petrem Beneschem, ten tehdy ještě působil coby zvukař v klubu Na Petynce, provozovaném Obvodním kulturním domem pro Prahu 6. Klub se nacházel v objektu Šlajferka, který dříve patřil Kongregaci školských sester sv. Františka. Ty k němu po roce 1922 přistavěly kapli, ta po válce sloužila jako televizní studio, pak to byl koncertní sál. Dnes je kaple zase kaplí, jak vidno na současné fotografii. V jakémsi přednáškovém sále, který Petrovi sloužil jako provizorní studio, jsme 6. a 7. října 1990 úspěšně nahráli ony čtyři songy. Samostatně nevyšly.
-ƒƒƒ-

Turbulence pokračovaly. Kidův trampský kamarád Daktari (Jiří Cihlář) založil vydavatelství ITA a rozhodl se vydat elpíčko se čtyřmi největšími českými trampskými bardy. Na obalu desky byli pěkně vymalováni (ve směru hodinových ručiček): Kapitán Kid, Wabi Ryvola, Miki Ryvola a Tony Linhart; každý tam měl čtyři nahrávky. Vydavatelství dlouho nevydrželo, další projekty už vydávaly jiné firmy, většinou také bohužel dočasné. Po šesti letech nechal Kid naše záznamy přemixovat, v písni Kdo mi zatlačí oči vymazat smyčce a výsledek použil na CD Písně moří a kaňonů, kde jsme se ocitli v zajímavé společnosti jiných interpretů. Na srandovní písničce Kečup Hill se zachovala docela pěkná houslová sóla dvanáctileté Zuzany. Můžete ještě vyslechnout písně Mlhovej zvon a Svátek. A nezapomeňte si prostudovat sleevnote, kde Kid vysvětluje své umělecké záměry.

-ƒƒƒ-

V červenci, říjnu a listopadu onoho hudbou těhotného roku jsme natočili dalších osm písní, které pak vyšly na CD s prostým názvem SONGY. Produkoval je tehdy velmi známý muzikant, textař, skladatel a hudební redaktor Standa Chmelík pro firmu MultiSONic. S  Countryƒugou v té době začal spolupracovat kytarista Jiří Böhm. Celý ansámbl byl podroben fotografování, jehož podivný výsledek vidíte zde. Vše bylo samozřejmě doplněno Kidovým doprovodným textem.
1990 - 1991
Kapitán Kid Kapitán Kid
(wikipedie)


-ƒƒƒ-
S Kidem jsem se sblížil na ústeckém finále PORTY 1976. Při dalších setkáních jsme pak objevili řadu společných zálib v absurdnostech a morbiditách. A také v recesích: založili jsme Volné sdružení vzájemně se podporujících hudebních skladatelů.

Countryfuga - logo