Titul
 KAREL TAMPIER   facebook
 
MENU: HISTORIE SKUPINY COUNTRYƒUGA OD ROKU
 
1989 1990 1992 1993 1994 VIDEA
CO BYLO POTOM
No, co by bylo! Countryƒuga už neměla příliš důvodů k existenci, ale hudební aktivity rodiny Tampierovy samozřejmě pokračovaly. Vendula uzavřela svá studia na Základní umělecké škole Bohuslava Jeremiáše v Českých Budějovicích společným koncertem se svým učitelem Josefem Žákem. Ten dobrý muž ji hodně naučil a hlavně: muziku jí neznechutil, i když věděl, že děvenka o postup na konzervatoř nebo akademii neusiluje. Zahráli si spolu vesele Vivaldiho koncert pro dvě violoncella k radosti všech přítomných. Hezké to bylo.
Zuzana končila na konkurenční ZUŚ na Piaristickém náměstí. Její učitel houslí Sáva Smažík se tam totiž přesunul po konfliktu s novým ředitelem (také houslistou) a s ním tam odešlo i jádro smyčcového orchestru. Podle nového šéfa měl Smažíkův orchestr nekvalitní repertoár: samé baroko, Ježek, ba i pop music, žádná klasika! Pan Smažík se hájil tím, že mladší žáci nemají ještě techniku na zvládnutí Mozarta či Beethovena, že je třeba hrát jednoduché věci, aby to všechny bavilo. Dopadlo to nakonec tak, že na zkoušky přesunutého orchestru dojížděli každý pátek odpoledne (!) někteří bývalí žáci, v té době už studenti pražských vysokých škol a naše Zuzana dělala tomu ansámblu koncertní mistrovou (nebo je správně mistryni?). Při koncertu vítězů rozhlasové soutěže Concerto Bohemia se v přímém televizním přenosu ze Španělského sálu Pražského hradu hezky vyjímala.
V červnu 1997 si zahrála na absolventském koncertu část Vivaldiho houslového koncertu.
 
— ƒƒƒ —
 
Na této fotografii jsou dvě členky Countryƒugy s panem Smažíkem a jeho rakouskou žačkou Julií Kainz. On ten pán totiž po revoluci vyučoval i v hornorakouském Gmündu, takže jsme tam občas jezdívali a družili se s Kainzovými. Vendula vypomohla i tamnímu orchestru při jakési církevní příležitosti.
Z Kainzovic Julie se později stala úspěšná profesionální houslistka (více ZDE).
Sáva Smažík zemřel v roce 1999, jeho bývalý ředitel-houslista ho však předešel o celých sedm let a se svým novým orchestrem žádného pořádného Mozarta nikdy nenacvičil...
 
 
Naším dvorním dodavatelem, opravářem a seřizovačem smyčcových nástrojů byl i nadále mistr houslař Alois Šibal z Lubů u Chebu. Boží člověk, bez kterého by polovina Countryƒugy neměla na co hrát.
I když Countryƒuga neexistovala, smyčce nezahálely. Obě dámy se dostaly na Gymnázium J. V. Jirsíka a úspěšně se zapojily do hudebních aktivit budějovických studentů.
Na jednom leteckém dnu hrály s první swingovou kapelou Jakuba Šafra (v pozadí buší do kláves), který později nějaký čas dělal kapelníka Havelkových Melody Makers a později založil vlastní Swing trio Avalon. Jejich kapela zkoušela u Šafrů na půdě, odtud pochází název SPOODY ORIGINAL SWING BAND. V letech 1995 a 1996 měli vždy v květnu samostatný koncert v budějovické koncertní síni. Ze zachovalých videozáznamů jsem vytvořil pár příspěvků na YouTube.
 
 
 
18. května 1995 – Koncertní síň Otakara Jeremiáše Č. Budějovice
(po kliknutí na název se spustí klip v novém okně)
 
Bedřich Nikodém: Flašinetář
Ken Kersey: Boogie Woogie Coctail
Scott Joplin: Sun Flower Slow Drag
Joseph F. Lamb: Champagne Rag
Scott Joplin: Maple Leaf Rag
Thomas “Fats” Waller: Ain´t Misbehavin´
Frank Foster: Shiny Stockings
Neal Hefti: Two For A Nickle
Ray Noble: Cherokee Joseph F. Lamb: Bohemia
Joseph F. Lamb: Ophelia Rag
George Gershwin: Things Are Looking Up
George Gershwin: Soon
Zez Confrey: Kitten On The Keys
Jaroslav Ježek: Svítá
Sy Oliver: Opus One
Neal Hefti: Li´l Darlin´
Neal Hefti: Count Down
 
 
Na další fotce už vidíte tento band na budějovickém náměstí v definitivním obsazení. Velmi nezvyklá je sestava první lajny: housle a čtyři saxofony! Sólo právě hraje Honza Tříska, který se později stal ozdobou kapely Melody Makers.
Nejen jazz, ale i různé punkové, rockové a folkové úlety se konaly, například kapela Segedín. S mládeží si často zahrála i matka Jitka.
Ten mladík s kytarou je Jakub Doubrava, který později hrál hlavní roli ve filmu KOUSEK NEBE. Často se různé hudební výstřelky konaly v českobudějovické Dobré čajovně.
Na dalším snímku dokonce všechny tři mé mladé dámy společně cosi ječí a hrají na neobvyklé nástroje:
— ƒƒƒ —
Vendula se Zuzkou zakotvily po maturitě v českobudějovickém Malém divadle, které radostně využilo jejich hudební schopnosti.
Vendula působila více jako herečka.
Někdy ovšem pendlovaly mezi kapelou a jevištěm obě.
Na klávesové nástroje hrával hudební šéf divadla Mikuláš Malhocký, druhdy šéf folkových skupin Létavice a Ptáci.
Myslím, že se všichni často dosyta vyblbli. Vendula a Zuzana časem vytvořily trio NASTYDNOUT ODSPODA, později přejmenované na NALADĚNO. Hraje s nimi Karel Watzko, produkují ledacos od jazzu po baroko.
 
 
V HUDBĚ ŽIVOT ČECHŮ!
- Zvolal Béďa Smetana při slavnosti kladení základního kamene Národního divadla 16. května 1868.
 

 ‹‹‹ Zpět
 
‹‹‹ zpět na www.tampier.cz